vím že Váš čas neúprosně běží...
...not to copy...
Pokud chceš kopírovat nejdříve se zeptej!!!


Paul Hoffman - Čtyři poslední věci

28. září 2012 v 21:46 | Meadow |  přečtené

Čtyři poslední věci

Paul Hoffman

Z anglického originálu The Last Four Things přeložil Pavel Medek. Jde o pokračování knihy Levá ruka boží.

Antonace:

Smrt, soud, nebe a peklo, to jsou čtyři poslední věci člověka. Tři jmenované vám obstará Thomas Cale. A nebe? Na to ve světě Cala není místo.

Thomase Cala, alias Levou ruku boží, jsme na konci posledního dílu opouštěli, kterak se zrazen svou milou vracel zpět do svého osobního pekla, svatyně vykupitelů, po boku nenáviděného vykupitele Bosca, který s ním má vlastní plány. Ať už čekal cokoli (mučení a smrt) jeho očekávání se nesplnilo. Bosco s ním jedná mnohem lépe než kdy v minulosti a Cale dokonce získává určitou moc. Má svůj pokoj, klíče, lepší jídlo. Do starého života mezi ostatními akolity se vůbec nevrátil.Jeho srdce však spaluje zášť.K "tomu bastardovi" Boskovi ale teď mnohem žhavější k Arbell Labutí šíji.

Po zradě a nuceném návratu do svatyně vykupitelů se Thomas Cale od lorda vojevůdce dozví, že lidstvo musí být zničeno: je to jediná možnost, jak napravit největší Boží omyl. Cale se svou rolí levé ruky Boží, anděla smrti, Božího hněvu, zdánlivě smiřuje. Má na dosah absolutní moc - hrůzyplný náboženský zápal a vojenská síla vykupitelů jsou pro něj zbraní, již ovládá stejně mistrovsky, jako kdysi zacházel s nožem. Apokalypsa je patrně v jeho rukou, sami vykupitelé to tak zamýšlejí - Calova duše je však mnohem nepochopitelnější a nevyzpytatelnější, než lze tušit.

Jemu se sice příčí spolupracovat s vykupiteli ale jelikož nemá na výběr, příjme jejich vojsko jako svou smrtonostnou zbraň proti nevěřící.Každý se zařídí po svém jak nejlépe umí. Caleův ne zrovna přítel Kleist se ho nerozhodne hledat a jde svou vlastní cestou až se dostane k loupeživým Kleptům. Zbytky Materazziů se schovávají ve Španělském Leedsu.

Můj názor:
Ačkoli takto kniha není tak dobrá jako první díl a najdeme na ni ne jednu zápornou recenzi mě se líbila. Ale najde se zde několik věcí, které se mi nelíbili nebo mě opravdu zaskočily.

Tak například samotný Thomas Cale.Velice mě zklamalo, když jsem se dozvěděla že jeho rodina není nic záhadného či nějak jinak překvapujícího. I když vlastně překvapující to bylo. Čekala jsem že Cale bude synem někoho mocného, známého nebo významného.Zjištění jeho skutečného původu mě trochu zklamalo.

Pak mi chyběl ten tvrdý a drsný kluk, kterému na ničem nezáleží, z prvního dílu.Tady ten Cale tak trochu (ale vážně jen trochu) zpohodlněl.

A pak třeba Kleist. Vážně si tohohle kluka (asi kolem patnácti), světa neznalého, žen neznalého (tedy v jistém směru), a vůbec normálního života neznalého, nedokážu představit jako otce.To je snad trochu moc.

V tomhle díle je to trochu složitější. Zaplétá se to tady hluboko do vykupitelské politicky. Ale rozhodně to není nudné. Kniha je doslova plná překvapivých zvratů. Kdykoli by to čtenáře mohlo začít nudit něco se stane. Můžu třeba prozradit překvapení ohledně papežova pohlaví.

Kniha je opět dost krutá ale není to nic nechutného ani hrozného. Kniha je opravdu výborně napsaná. Mockrát jsem se u ní musela usmát. Zvláště při rozhovorech. Také je potřeba sledovat co se děje aby jste se neztratili v politickém boji lorda vojevůdce Bosky. Ovšem stojí to za přečtení.

Svět, který Hoffman je trochu podobný tomu našemu. Sem tam se tam najdou místa nebo jména, která ho spojují s tím našim. Je to jakoby z historie. Je tam dokonce zmínka o České Republice nebo lépe řečeno o Beskydech, které jsou na vykupitelském území. Celý tento svět se ovšem žene do záhuby, o kterou usilují někteří vykupitelé. Jsou to ti, kteří jsou přesvědčeni že je to tak nejlepší.

Knihu si určitě přečtěte ale až po prvním díle.
Ps: Některé úryvky z antonace jsou posbírané s googlu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 inblack inblack | Web | 2. října 2012 v 17:02 | Reagovat

Tuhle knihu jsem taky četla. Mě moc bavila ale první díl by lepší

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama