vím že Váš čas neúprosně běží...
...not to copy...
Pokud chceš kopírovat nejdříve se zeptej!!!


Pýcha předsudek

2. února 2013 v 22:00 | Meadow |  přečtené

Pýcha a předsudek

Jane Austenová

Antonace: Klasický román z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století. Autorka líčí klidný a ničím nerušený život, všední radosti, zábavy a starosti. Rodinný klid bývá narušen zejména tehdy, když jsou v rodině dcery a na obzoru se objeví možný ženich. Vdavky jsou pro ženu v této době jedinou možností zaopatření a proto je nutné důmyslné splétání sítí kolem kandidáta ženitby.

Do druhé nejstarší dcery - Lízinky se zamiluje velice zámožný, namyšlený a tím pádem zvláště u Lízinky neoblíbený pan Darcy. Lízinka o jeho citech nejdříve ani neví natož aby je opětovala a navíce musí prožívat i milostné příběhy svých dalších sester.


Můj názor: Tuhle knihu jsem si hned na začátku zamilovala. Není to moderní romantický příběh a odráží se na něm doba, ve které vznikl. Nejsou v něm ale žádné těžké pasáže nebo příliš zastaralá slova. Čte se to úplně lehce a dobře. Natolik jsem se do té knihy začetla, že jsem si potom ani nevšimla, že jsem na konci.

Všechno dobře skončilo. Přesto že většinou nemám moc ráda "všichni žili šťastně až na věky" (přijde mi to moc strojené a nepravděpodobné) tady se mi to líbilo.

Měla jsem ráda postavu Elizhabet (Lízinky). Přišla mi sympatická a realná. Zato jsem si vůbec neoblíbila postavu její matky a její nerozvážné mladší sestry. Jak se někdo může v životě takto chovat a neuvědomovat si, že se chová špatně? Jak někdo může být tak bezstarostný a lhostejný? Ovšem není to nic na co bych si chtěla postěžovat. Naopak. Že nemám ráda tyto "osoby" neznamená, že se mi nelíbí kniha, Není to jako příliš skromná osoba se sklon obětovat se. Ne, i takové posty jako jsem popsala (matka a sestra) existují a dělají tu skvělou knihu ještě lepší.

Doporučuji každé holce (pro kluky to moc není).
část antonace je z databazeknih.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bazalka Bazalka | Web | 3. února 2013 v 20:48 | Reagovat

Film jsem viděla, ale knihu jsem ještě nečetla. Od této autorky mám, ale přečtených celkem dost knih a všechny mě bavily. Jo, to tvoje vysvědčení je teda o dost lepší než to moje, to se máš. Taky mám španělštinu. Měla bych ji asi ráda, ale mám hrozného učitele. :D

2 Chokina Chokina | Web | 4. února 2013 v 17:19 | Reagovat

Ja túto knihu chcem už dlhšie prečítať. no dáko ma stále odrádza, že je to historický román a tie ja nemusím, hoci momentálne jeden taký čítam-

3 pavel pavel | Web | 4. února 2013 v 19:33 | Reagovat

Starej dobrej film. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama